Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co píše tisk

4. 10. 2007

Vladimír Bílek: Co se to valí z komínů?
30. července 2007
ČASTOLOVICE (MF Dnes) - Několikrát za měsíc zamoří Častolovice silný zápach, jako kdyby někdo pálil pneumatiky nebo bakelit. Obyvatelé městečka jsou přesvědčeni, že nelibá vůně přichází z továrny Saint-Gobain Orsil stojící na kraji obce.

Co se to valí z komínů?

30. července 2007

Vladimír Bílek

Několikrát za měsíc zamoří Častolovice silný zápach, jako kdyby někdo pálil pneumatiky nebo bakelit. Obyvatelé městečka jsou přesvědčeni, že nelibá vůně přichází z továrny Saint-Gobain Orsil stojící na kraji obce.

Ta vyrábí izolační desky z čedičových a minerálních vláken i z polystyrénu. Její vedení ale odmítá, že by z komínů vypouštělo více škodlivin, než povolují limity.

„Je to hrozné, zvlášť teď v létě, kdy míváme otevřená okna. Takový těžký puch. Cítí to i lidé v nedalekých Česticích, když se obrátí vítr. Dříve jsme si mysleli, že je to zápach z továren v Kostelci nad Orlicí, ale to ustalo. Je to určitě z Častolovic,“ říká Marie Dvořáková.

„Sleduji to už několik let, je to stále horší a horší. Dokonce v noci je vidět, jak z komínů Orsilu jde žlutý kouř, to pak hrozně páchne. Moje žena říká, že je tady sice krásná krajina, ale to, co továrna vypouští, jí škodí,“ dodává soused Dvořákové Jan Machač.

Obyvatelé Častolovic už zápach nechtějí dál snášet a podepisují protestní petici, kterou chtějí předložit úřadům i továrně.

„V posledních několika měsících se to ještě zhoršilo. Mám malou vnučku a chci, aby vyrůstala v čistém prostředí. Proto jsem se do organizování petice zapojila. Chceme se dozvědět, jaké škodliviny zdejší továrna vlastně vypouští, jak jsou nebezpečné a co se s tím dá dělat. Zjišťujeme, kolika lidem to vadí. Zatím jich je většina,“ říká častolovická místostarostka Jarmila Novohradská, která zastupuje členy petičního výboru. Ekolog závodu Lubomír Meller však tvrdí, že podnik vypouští do ovzduší jen to, co má povoleno. Připouští však, že kouř může být cítit:„Máme samozřejmě limity, které dodržujeme. Kouř, který vypouštíme, obsahuje i pachové látky a při výkyvu počasí se může stát, že jsou cítit. Ale normy nepřekračujeme, máme to potvrzeno spoustou měření. Jsme totiž pod velkou kontrolou státních úřadů. Za posledních pět let jsme do ochrany životního prostředí investovali více než 120 milionů korun.“

Článek: Hradecký deník 5.8.2007
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
 
Foto: ARCHIV HD
 

Obyvatele Častolovic trápí silný zápach

29.7.2007 9:21
 
VÝCHODNÍ ČECHY - Obyvatelé Častolovic si stěžují na zápach, který údajně pochází z místní továrny. V Častolovicích sídlí továrna firmy Saint–Gobain Orsil, která vyrábí izolační desky z čedičových a minerálních vláken.
 
 

Zhruba před dvěma měsíci si začali obyvatelé stěžovat, že často cítí zápach, který nejspíš pochází z továrny. „V žádném případě nechceme vést s firmou válku. Teprve zjišťujeme okolnosti,“ řekla místostarostka obce Jarmila Novohradská.

Lidé již začali sepisovat petici, kterou chtějí předložit továrně a úřadům. Dosud je na ní přes čtyři sta podpisů a další jistě přibudou, protože organizátoři ještě neobešli celou obec. Navíc provoz továrny není příjemný obyvatelům přilehlých vesnic, například Čestic, kteří by údajně měli zájem se na petici také podepsat.

Místostarostka Novohradská dodala, že závod častolovickému úřadu oznamuje poruchy, kterých bylo v poslední době dost. Podle ekologického sdružení Arnika, které sleduje produkci škodlivin, patří společnost Saint–Gobain Orsil mezi největší znečišťovatele v hradeckém kraji. Arnika sestavila tabulku firem, které vypouštějí nejvíce rakovinotvorných látek do ovzduší, a právě Saint–Gobain Orsil se umístil na prvním místě.

Ekolog společnosti Lubomír Meller nechtěl poskytovat žádné informace. Sdělil pouze, že se společnost chystá vydat tiskovou zprávu k tomuto problému. Podle místostarostky Jarmily Novohradské má továrna emise v limitu. Cílem obce je snížení jejich počtu. Letos by opět mělo dojít k dalšímu měření, zatím ale Saint–Gobain Orsil obec o výsledcích neinformoval.

V podkladech, které sloužily pro povolení výroby, jsou výrobní linky charakterizovány jako veliký zdroj znečištění. Továrna do ovzduší vypouští tuhé znečišťující látky a také oxidy síry, dusíku, oxid uhelnatý, fenoly, formaldehydy, sirovodík nebo organické znečišťující látky.
Orsil - Častolovice.
Orsil - Častolovice.
 
Foto: DENÍK/ Jan Ježdík
 

Proti Orsilu píší petici

1.8.2007 9:06, aktualizováno 1.8.2007 11:17
 
ČASTOLOVICE - Silný zápach zamořuje městys Častolovice. Někdy je tak silný, že si občané stěžují na to, že se jim špatně dýchá. Domnívají se, že vychází z továrny Saint–Gobain Orsil vyrábějící tepelné izolace. Sepisují proto petici, kterou chtějí docílit čistějšího ovzduší. Vedení firmy však odmítá, že by okolí znečišťovala.
 

Občanům Častolovic vadí zápach, který produkují komíny firmy na okraji města.

„Chceme docílit toho, aby se omezilo vypouštění škodlivých látek do ovzduší. Nechceme zrušit fabriku, ale dosáhnout měření imisí,“ uvedl jeden ze čtyř členů petičního výboru Vladimír Vomáčka. Petici, která v současné době čítá na 500 podpisů, chtějí Orsilu předat do konce srpna. „Už několikrát jsme si stěžovali na zápach. Bohužel vše bylo bez odezvy,“ dodal Vladimír Vomáčka.

Zápach tu občané trpí už několik let. Nejvíce je prý cítit, když fouká vítr. „U nádraží je to asi nejhorší. Smrdí to skoro pořád. Sama jsem petici podepsala,“ uvedla starší občanka Častolovic, která si nepřála být jmenována.

Obvinění ze strany občanů vedení firmy důrazně odmítá. „Společnost plní veškeré limity dané evropskou i českou legislativou. Některé jsou dokonce výrazně přísnější, než zákon požaduje. Nikdy nedošlo k ohrožení obyvatel. Emise vycházející z komínů jsou v tak malé koncentraci, že nemohou vést k ohrožení zdraví občanů. Přesto společnost uvítá kdykoliv, jakékoliv kontrolní měření,“ tvrdí ekolog firmy Lubomír Meller.

Starostka Častolovic k celé věci zaujímá neutrální postoj. „Petice je otevřenou záležitostí, která vyšla ze strany občanů. Ne z města. Nevím, co bude jejím výsledkem, s čím budou chtít Orsil oslovit a jaké z toho vyplynou závěry. Pokud mě obě strany osloví, jsem ochotna s nimi jednat,“ uvedla starostka Martina Bělková. Zároveń připustila, že v parných dnech nebo při změně tlaku zápach cítit po městysu je. Zda však jsou látky vypouštěné z komínů škodlivé nelze bez měření posoudit.

EKONOM.IHNED.CZ 27. 9. 2007 00:00 (aktualizováno: 27. 9. 2007 00:00)

Kamenná vlna

Čedičové izolace jsou z ryze přírodních materiálů, ale výroba se bez ohně neobejde.

Častolovická společnost Saint-Gobain Orsil, která vyrábí izolační materiály na bázi čediče, prožívá nejúspěšnější rok v historii. Stavební boom vyhnal poptávku a s ní i ceny. Loni firma utržila 1,5 miliardy korun, letošní tržby podle generálního ředitele Libora Hanzlíka přesáhnou dvě miliardy. Loňská produkce přitom činila 85 tisíc tun, letos to bude 90 tisíc tun.
Závod vznikl v polovině 60. let. Značka Orsil pochází ze slov "orlický silikát". Před deseti lety továrnu koupila skupina Saint-Gobain a její kapacita se zhruba čtyřikrát zvýšila.
"Firma má od doby, kdy ji Saint-Gobain koupil, stále ještě účetní kumulovanou ztrátu," podotkl Hanzlík. Asi před pěti lety firmě vážně hrozilo, že ji vlastník uzavře. Ale v poslední době se jí daří skvěle a brzy začne vlastníkům vydělávat.
"Byznys je profitabilní především díky zcela mimořádné situaci na trhu," vysvětluje Hanzlík. Stavebních materiálů začal být nedostatek. Izolace se navíc používají nejen u nových staveb, ale i při rekonstrukcích. Když stavebnictví rostlo o 5 %, trh s izolacemi posílil o 9 %.
Firma se zaměřuje hlavně na tuzemsko, protože transport na vzdálenosti větší než 600 km se nevyplácí. Přepravovat izolační materiál znamená přepravovat vzduch. Na export do sousedních států jde necelých 10 % produkce. Na domácím trhu má společnost asi 40% podíl. Slovo Orsil se v ČR a SR stalo synonymem pro čedičovou izolaci (v jiných státech Saint-Gobain používá značku Isover jak pro materiály na bázi skleněné vlny, tak pro čedičovou izolaci; u nás je to rozdělené). Základním produktem je kamenná vlna. Z ní podnik vyrábí stavební izolace (fasádní, podlahové, stropní - hlavní výhodou oproti polystyrenu je, že mají vyšší požární odolnost, a tak se mohou používat ve výškových budovách), dále tzv. sendviče, z nichž se montují výrobní haly, sklady apod., a technické izolace (např. potrubí). Poslední produkt slouží k pěstování rostlin ve sklenících. Výrobky jsou svým způsobem ekologické, protože snižují spotřebu energie. Ale v létě se firma dostala do sporu se skupinou občanů Častolovic, kteří tvrdí, že vážně znečišťuje životní prostředí. "Výroba kamenné vlny s sebou bohužel nese lehký zápach a trochu kouře," vysvětluje Hanzlík. Návštěva však většinou necítí nic. Zápach a kouř se vyskytují při najíždění výroby a výjimečně při takzvaných "mimoprovozních podmínkách". Je to stejné, jako když se zapálí táborák - než se pořádně rozhoří, kouří. "Do pece zvané kupola dáváme vsázku, střídáme suroviny ve vrstvách. Jednou z těch vrstev je koks, kterým se v kupole topí," konstatoval Hanzlík. Jednou za čas se musí kupola odstavit, vyčistit, a znovu nastartovat. V tom okamžiku se na několik minut nemůže používat odsiřovací jednotka, ta naběhne až při vyšší teplotě. "Cyklus mezi odstávkami jsme ale už více než dvakrát prodloužili, takže ty obtěžující podmínky se vyskytují daleko méně než před třemi lety," dodal Hanzlík. Po eskalaci sporu proběhla kontrola České inspekce životního prostředí, která podle Hanzlíka neshledala žádné vážné pochybení. "Dodržujeme všechny limity stanovené v povolení. Závěr zprávy obsahuje pouze dvě doporučení na dílčí zlepšení, kterými jsme se již začali zabývat." Na přelomu roku firma uvede do provozu dospalovací jednotku, která bude výrazně snižovat emise i při situaci, jaká nastala letos uprostřed léta a byla asi důvodem, proč se spor rozhořel.
"Petiční výbor vychází z údajů za rok 2005," zdůraznil Hanzlík. "Tehdy ještě v Orsilu existovaly emise, které zatěžovaly životní prostředí a mohly představovat i určité riziko. Ale od té doby jsme tato rizika zcela odstranili. V žádném případě fabriku neopouštějí emise, které by byly karcinogenní."

PETR KORBEL 

Životní prostředí v Česku se začalo zhoršovat
Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) představil zprávu o stavu ovzduší. Na snímku smog v Ostravě.
foto: PRÁVO/Radim Kijonka
 

Vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík v pátek prezentoval veřejnosti stav životního prostředí v ČR. Podle zprávy za loňský rok, kterou předložil vládě ve středu, téměř dvě třetiny obyvatel země žijí v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší. Dosavadní trend zlepšování životního prostředí se zastavil. Stále větší problémy způsobuje doprava. Nejhorší situace je v Praze a v Moravskoslezském kraji.

5.10. 2007 14:49

PRAHA - Nejzávažnější situace s ovzduším je podle zprávy v Moravskoslezském kraji, kde jsou producenty znečištění velké průmyslové podniky, a v Praze. Snižuje se znečištění z velkých zdrojů, ne už tak z menších kotelen. Poprvé po letech meziročně přibylo nečistot ve vodách.

Na úvod tiskové konference si vzal slovo vedoucí informatiky ministerstva životního prostředí Jiří Hradec, který v obecném duchu uvedl, že stav životního prostředí se oproti dosavadnímu trendu již nelepší.

"Trend zlepšování se zastavil, v některých oblastech dokonce pozorujeme zhoršení," řekl Hradec.

Přibývá alergických onemocnění

Zdraví obyvatel podle zprávy negativně ovlivňuje také vysoké množství polycyklických aromatických uhlovodíků a přízemního ozonu ve vzduchu. "Největším problémem je jemný polétavý prach, který zároveň souvisí s nárůstem počtu alergických onemocnění," uvedl Bursík.

Množství emisí skleníkových plynů, o kterých se diskutuje v souvislosti s jejich dopadem na změny klimatu, v Česku podle předběžných dat mírně vzrostlo, a to vinou dopravy.

Neplní se imisní limity EU

Ve zprávě se dále uvádí, že ČR druhým rokem neplní na velké části území plošně závazné imisní limity. Za toto neplnění ji hrozí sankce od Evropské komise. V současnosti je jisté, že tyto limity nebudou plošně dodrženy ani v roce 2007.

Mezi pozitivní hodnoty patří snížení energetické náročnosti hospodářství a pokles spotřeby pevných paliv. Zpráva také konstatuje, že se zvyšuje výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, její podíl na hrubé domácí spotřebě energie vzrostl na 4,9 procenta, což představuje meziroční nárůst o 0,86 procenta.

Celé znění zprávy si můžete přečíst zde:

Po středečním schválení vládou zprávu Bursík přednese v obou komorách parlamentu, pak vyjde i jako pravidelná ročenka.

Novinky, ČTK

 
Orsil - Častolovice.
Orsil - Častolovice.
Orsil - Častolovice.
 
Foto: DENÍK/ Jan Ježdík
 

Orsil: Co máme měřit?

včera 4:02, aktualizováno včera 11:47
 
ČASTOLOVICE - Občané Častolovic protestující proti zápachu pocházejícímu z Orsilu, předali na odbor životního prostředí ministerstva vnitra petici s 935 podpisy, kde požadují přeměření vypouštěných imisí. Firma poukazuje na to, že další iniciativu na urovnání problému ze strany veřejnosti nezaznamenala a kontrolní měření provádí.
Celkem 935 občanů Častolovic a okolních obcí se podepsalo na petici proti zápachu pocházejícímu z firmy.
K podepsání petice se kromě Častolovických připojili i občané ze sousedních Čestic a také několik z Olešnice,“ uvedl člen petičního výboru Vladimír Vomáčka. Hlavně občané žijící v bezprostřední blízkosti továrny si stěžovali na nesnesitelný zápach a s tím spojené problémy s dýcháním. „Po medializaci celého problému a po mnoha diskusích se situace o trochu zlepšila. Zápach už není cítit tolik. Zřejmě si firma na to, co vypouští, dává pozor a hlídá si to,“ prozradil dále Vomáčka.

Poslední jednání mezi firmou a nespokojenými občany se uskutečnila v září. Zde Orsil nabídl, že je možné provést kontrolní přeměření vypouštěných látek.
„Veškerá kontrolní měření podle zákona provádíme. Nadstandardní měření jsme organizátorům petice nabídli a požádali je, aby nám sami toto měření přesně specifikovali. Co máme měřit, kde a v jakém rozsahu. Bohužel, nikdo z nich tak dodnes neučinil,“ uvedl jednatel společnosti a personální ředitel Roman Janata.

Zároveň dodal, že Orsil necítí potřebu se obhajovat, neboť všechny zákonné limity či omezení plně respektuje a také dodržuje.

„Budou–li občané chtít, rádi se s nimi setkáme. Petiční výbor naši společnost ani neinformoval o tom, kam svoji petici směřoval,“ dodal Roman Janata.

Barbora Čermáková

01.11.2007 - VLADIMÍR BÍLEK - str. 03

Kdo neohlásí nebezpečí, platí

 

ZNEČIŠŤOVATELÉ V KRAJI Mezi nejnebezpečnější v kraji patří Amati-Denak Hradec Králové a Saint-Gobain Orsil Častolovice, největšími jsou elektrárna Trutnov- Poříčí a teplárny Dvůr Králové nad Labem a Náchod.

Hradec Králové - Mezi firmami, které chrlí do ovzduší nebezpečné látky ohrožující zdraví, jsou v Královéhradeckém kraji nejhorší AmatiDenak z Hradce Králové a Saint-Gobain Orsil z Častolovic.
Společnost Amati-Denak se zabývá výrobou dechových hudebních nástrojů a galvanickým pokovováním. V celostátních žebříčcích se umístila na čtvrtém místě v produkci mutagenních látek a na devátém v látkách karcinogenních, a to za produkci odmašťovadla trichlorethylenu. Tato látka může přispívat ke tvorbě takzvaného přízemního ozonu, ke vzniku rakoviny i k mutacím.
V roce 2006 Amati vypustila do ovzduší 10 600 kilogramů trichlorethylenu, což bylo pětkrát víc, než je ohlašovací práh této sloučeniny, a také o něco víc než v předcházejícím roce. Hodnota nazývaná ohlašovací práh však neznamená přímé nebezpečí pro lidi v okolí, je to údaj, na kterém se domluvily státy Evropské unie.

Orsil zůstává na seznamu, ale lepší se

Častolovická společnost Saint-Gobain Orsil, která vyrábí izolační materiály, nahlásila vypouštěné sloučeniny do registru vůbec poprvé za rok 2005 a hned vystřelila mezi největší znečišťovatele v Česku. Nahlásila pět sloučenin. Následující rok však produkci znečišťujících látek výrazně snížila, z pěti zůstaly jen dvě a v podstatně nižším objemu. Ale i tak ji za rok 2006 patří v Česku desáté místo v produkci mutagenních látek. Tuto pozici získala za emisi 1490 kilogramů formaldehydu. O rok dříve vypouštěla více než dvojnásobné množství.
Formaldehyd je velmi toxická látka, v prostředí se však rychle rozkládá, proto nebezpečí poškození lidského zdraví a ekosystémů hrozí pouze v blízkosti zdroje znečištění.
Nejnovější údaje v registru, který tento měsíc zveřejnilo ministerstvo životního prostředí, ukazují, že v kraji přibývá firem, jež znečišťující látky přiznávají. Oproti roku 2004, kdy údaje ohlásilo 59 podniků, v roce 2006 jich bylo 77. Emise do ovzduší za rok 2006 přiznalo 18 firem, do vody 5 provozoven a 12 jich hlásilo vypouštěné sloučeniny v odpadech.
„To, že mezi firmami vzrůstá povědomí o povinnosti znečišťování hlásit, je asi nejvýznamnější informace. Je ale nutno říct, že v tomto počtu jsou zahrnuty i provozovny, na které se ohlašovací povinnost nevztahovala, a přesto tak učinily. Výrazně vzrostl počet zemědělských firem, které emise přiznaly. Na to má vliv především osvěta inspektorů při prováděných kontrolách,“ uvedla Jarmila Černá z České inspekce životního prostředí v Hradci Králové. Nejvíce znečišťujících látek vypouštěných do ovzduší - osm - oznámila Elektrárna Trutnov-Poříčí. Produkuje polétavý prach, oxidy síry, dusíku, oxid uhličitý, arzén, chlór, kadmium, nikl a podobné sloučeniny. Například oxidu síry vypouští sedmnáctkrát víc, než je ohlašovací práh.

Velcí znečišťovatelé? Teplárny

Dalšími velkými znečišťovateli jsou teplárny ve Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě. Ty patří také mezi největší znečišťovatele vody v kraji. Do vody emitují mimo jiné sloučeniny arzénu a mědi, dusík, fosfor a rtuť.
„Na rozdíl od jiných velké průmyslové společnosti svoji povinnost hlásit emise plní od začátku existence registru,“ uvedla Černá.
Mezi znečišťovateli v kraji je hodně zemědělských farem, které vypouštějí amoniak neboli čpavek. U něho je podle inspektorů ohlašovací práh relativně nízký a překračují ho i kravíny s pěti sty kusy dobytka.
Amoniak je toxický, ale díky pronikavému zápachu se včas odhalí. Pro člověka proto výrazné riziko nepředstavuje, významně však škodí životnímu prostředí. Podílí se na okyselování půd a podporuje růst řas a sinic ve vodách.
Vroce 2006 jeho produkci ohlásilo 56 provozoven. Největší produkci čpavku měly společnosti Mave Jičín v závodě Vršce, která ohlašovací práh překročila sedmkrát, dále Lipra Libřice a Chov prasat Kostelecká Horka.
Přestože vypovídací schopnost registru je podle inspektorů životního prostředí pouze omezená, umožňuje sledovat zejména velké změny či chybějící provozy.
„Třeba společnost Hašpl při výrobě hřebíků emitovala do ovzduší dichlormethan, ale na přelomu let 2005 a 2006 změnila technologii a dichlormethan už nepoužívá. Proto už do registru tyto údaje hlásit nemusí. Jsou ale i provozovny, které spotřebovávají chemické látky uvedené v seznamu sledovaných látek ve značném množství, přesto do registru zatím nikdy nic neohlásily. Jsou to třeba laminovny, kde se předpokládá emise styrenu. Tato skutečnost je pak důvodem ke kontrolám,“ uvedla inspektorka České inspekce životního prostředí.
Firmám, které větší znečištění neohlásí, hrozí sankce až půl milionu korun. Za nesplnění této povinnosti už letos inspekce uložila tři pokuty.

Foto popis| DESÁTÁ V ČESKU. Častolovická společnost Saint-Gobain Orsil byla v roce 2006 desátým největším producentem mutagenních látek v Česku.
Foto autor| FOTO: MAFA - ONDŘEJ LITTERA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)

MF DNES 1.11.2007

Jaké zlepšení? Častolovická továrna mlčí.

Častolovice (lek) – Přestože továrna Saint- Gobain Orsil v Častolovicích, která vyrábí izolační materiály z čedičových a skleněných vláken, v roce 2006 snížila počet vypouštěných škodlivin a u zbývajících snížila objemy, lidé v obci si stále stěžují, že je občas obtěžuje silný zápach.

 Skupina lidí v létě dokonce sepsala petici, v níž požaduje omezit zápach a podrobněji sledovat vypouštění jedovatých sloučenin.

 „Petici jsme poslali ministru životního prostředí Martinu Bursíkovi a teď čekáme až vyprší měsíční lhůta na odpověď. Pak se rozhodneme, co dál,“ řekla častolovická místostarostka a mluvčí petice Jarmila Novohradská.

 Lide tvrdí, že zápach se dá přirovnat k pálení plastu či gumy. V některých měsících prý byly cítit exhalace až třikrát týdně.

 Továrna v červenci připustila, že v určitých situacích kvůli bezpečnosti provozu vypouští více škodlivin, než je běžné. Je to tehdy, kdy spaliny vypouští přes nouzový komín.

 „Při použití nouzového komínu je skutečně možno cítit zápach velmi podobný tomu, jako když několik rodinných domů topí uhlím,“ uvedl tehdy ekolog častolovické společnosti Lubomír Meller.

 Organizátoři petice tvrdí, že továrna neplní požadavky kolaudačního rozhodnutí, které stanovilo, že musí jednou za tři roky měřit i imise, tedy sloučeniny při dopadu na zem .

Podle integrovaného povolení, které vydal krajský úřad, továrna povinnost měřit emise tj.koncentrace vypouštěných látek.

 „Občasné kontroly nic neřeší. Přijedou, podívají se do záznamů, kdy se měřilo, vše je v pořádku. Problémem jsou situace, kdy exhalace vypouštějí nouzovým komínem“ uvedla Novohradská.

 Zástupci firmy nyní odmítli situaci komentovat. Na dotazy MF DNES, co se v továrně po stížnostech lidí zlepšilo či zda se snížil počet výpadků ve výrobě, které jsou zřejmě hlavním původcem nárazového zvýšení exhalací, jednatel firmy Roman Janata odpověděl: „Na takto pokládané otázky nebudu odpovídat.“