Škodliviny v ovzduší
Škodliviny v ovzduší
V nedávné době mě zaujal článek na internetu od Jiřího Nádoby s názvem Kdo v Česku dává planetě nejvíc zabrat. Vyšel nový žebříček, ve kterém se autor zabývá firmami s největší "uhlíkovou stopou" , tedy vypouštěním oxidu uhličitého, jednoho ze skleníkových plynů.
Podle autora tuna oxidu uhličitého, pro názornější představu, zabere při normálním tlaku vzduchu zhruba tolik prostoru jako krychle o hraně osm metrů. Obyvatelé vyspělých zemí ji vyprodukují při běžném fungování zhruba ze měsíc. Anebo při zpátečním letu z Evropy do USA, po rozpočítání emisí na každého pasažéra.
Běžné auto vypustí jednu tunu CO2, po cestě z Prahy do Barcelony a zpět. Anebo jak říká popularizační web americké univerzity MIT, lze uhlíkovou stopu přepočítat na jídlo.
Výroba toho co sní průměrný Američan za půl roku, obnáší také jednu tunu CO2. S většinou těchto tun si příroda poradí, zbytek se však ukládá do atmosféry a ohřívá planetu jako skleník. V chudším Česku je produkce CO2 na úrovni běžných lidí menší. Zároveň však zdejší ekonomika stojí velkou měrou na průmyslu a produkce skleníkových plynů je nezbytnou součástí provozů. Tolik zmíněný článek.
Co dál škodí přírodě i lidskému zdraví, jsou oxidy síry, rovněž důležité komponenty průmyslové výroby, v ovzduší mohou způsobovat kyselé deště. Při jejich působení na člověka dochází k podráždění očí a horních cest dýchacích, může dojít i k trvalému poškození plic, případně rozvoji astmatu. Na oxidy síry jsou primárně citlivější starší a chronicky nemocní jedinci. S průmyslovou výrobou ,ale i s dopravou souvisí formaldehyd. Je to štiplavě páchnoucí plyn. Z chemického hlediska se jedná o nejjednodušší aldehyd. Má nespecifický vliv na lidský organismus způsobuje pálení očí a sliznic, pocit sucha v krku vedoucí ke kašli, svědění kůže, zhoršuje obtíže alergiků, objevují se bolesti hlavy, únava, nespavost , rozmrzelost až deprese. Po ukončení expozice se stav upravuje. Podle hodnocení IARC je formaldehyd prokázaným karcinogenem pro člověka. Je to účinný kontaktní a inhalační alergen. Formaldehyd lze snadno odvětrat.
S výše uvedeným látkami se bohužel setkáváme i v ovzduší v Častolovicích. Nutno dodat, že u skleníkových plynů a oxidů síry je tendence klesající, ovšem u formaldehydu podle tabulky, kde ve vypouštění této látky je firma Saint Gobain Construction Products CZ, a.s. v Královéhradeckém kraji na 8.místě, je trend opačný. Lze tedy věřit, že díky zavádění nové technologie do výroby se i tady tendence změní.
11.5.2024 Mgr.Jarmila Novohradská