Co ve Zdroji nevyšlo.
Co ve Zdroji nevyšlo.
Vážení spoluobčané, obyvatelé okolí firmy Saint-Gobain Orsil s.r.o. Častolovice, rádi bychom Vás tímto letáčkem informovali o vývoji našeho snažení o čistý vzduch v našem kraji.
Nejprve otiskujeme článek, který měl občany o této problematice informovat, ale jeho otištění v místním čtvrtletníku Zdroj Rada Městyse Častolovice nedoporučila. (poměrem hlasů 4:1)
Čistá obec, čistý kraj.
Uplynul již téměř rok od doby, kdy městysem Častolovice proběhla petice na ochranu ovzduší, která reagovala na téměř každodenní obtěžující a zdraví škodlivý (karcinogenní) formaldehydový zápach šířící se z komínů firmy Saint-Gobain Orsil. Petici podepsalo 935 občanů starších 18 let. Celkem úctyhodné číslo, které zavazovalo členy petičního výboru k dalším jednáním. A věřte, nebylo jich málo. Bylo potřeba prostudovat řadu zákonů, vyhlášek, nařízení na ochranu ovzduší, seznámit se s odborným posouzením, jaká zdravotní rizika vypouštěné látky přinášejí, někdy nás tato zjištění vedla až k zoufalým náladám a k přesvědčení, že je lepší v blahé nevědomosti žíti, než pravdu zříti. Alespoň částečně poučeni a znalí problému jsme začali jednat s různými, vesměs ne příliš vstřícnými institucemi, které mají dbát na dodržování zákonů na ochranu ovzduší a tím i na ochranu zdraví obyvatel. S peticí jsme se dokonce obrátili i na Ministerstvo životního prostředí ČR. Na podzim 2007 Česká inspekce životního prostředí v Hradci Králové zahájila proti Orsilu správní řízení za účelem odstranění některých zjištěných nedostatků. A co dodat dál? Továrna si dovolí tolik, kolik jí je dovoleno. Naše zákony jsou v tomto směru příliš tolerantní a přístup kompetentních institucí příliš laxní. Měření, prováděná na objednávku a v režii Orsilu, naplňují literu zákona. Tak tomu bylo i v případě měření imisí v říjnu 2007. Měření probíhalo během 4 dnů, kdy z komínů vycházel jen lehký obláček dýmu. Po odjezdu měřícího vozu, tedy 5. den, se z komínů valil hustý tmavý dým (viz fotografie na stránkách petičního výboru www.orsil-vs-ovzdusi.estranky.cz). Jak má potom obyčejný občan věřit, že je vše v pořádku a že se nemusí bát o své zdraví? Měření, které by bylo nenapadnutelné a splňovalo maximální míru objektivity, by muselo trvat minimálně 8 týdnů rozložených v průběhu celého roku na čtrnáctidenní cykly kontinuálního měření. Takovéto měření je díky neustálým přesunům měřícího vozu příliš drahé. Finančně schůdnější je stejně objektivní měření ze stacionárního zdroje během celého kalendářního roku, ale i to přijde zhruba na 400 – 500.000,- Kč. Kde na to vzít? Tuhle otázku si petiční výbor kladl mnohokrát, kladl ji i jiným institucím, protože však není patřičným partnerem v úředních jednáních, rozhodl se ukončit svoji činnost a přetransformovat se v občanské sdružení. To bylo 2.6.2008 zaregistrováno Ministerstvem vnitra ČR pod názvem Občanské sdružení EKORS. Jeho hlavním cílem je péče o životní prostředí v Častolovicích a okolí. Mělo by navázat na činnost petičního výboru a snažit se dosáhnout objektivního měření imisí v Častolovicích, které by ukázalo, čím a kým jsme či nejsme ohrožováni na našem zdraví. Velkým problémem Častolovic je totiž například i silnice E11.
Popřejme občanskému sdružení hodně sil a elánu v této nelehké činnosti a doufejme, že svým působením alespoň částečně přispěje ke zlepšení životního prostředí pro nás pro všechny. (Pokud máte zájem seznámit se s některými kroky předchozího petičního výboru, jsou zaznamenány na výše uvedených www stránkách.)
(Konec textu)
Pro Vaši úplnou informaci:
Jak bylo v předchozím článku zmíněno, Česká inspekce životního prostředí v Hradci Králové zahájila dne 24.10.2007 správní řízení proti firmě SGO s.r.o. se sídlem v Častolovicích
a uložila této firmě zavést opatření a zjednat nápravu v následujících pěti bodech:
1. Provést aktualizaci provozního řádu výrobní linky ČA 1 a ČA 2 s důrazem na
provoz dopalovacích hořáků.
2. V rámci aktualizací provozních řádů detailně technicky specifikovat podmínky pro
použití bezpečnostních výduchů.
3. Stanovit způsob řešení záchytu znečištěné vzdušniny v místě výstupu rozvlákněného
materiálu ze sběrné komory a odvodu stávajícími výduchy a závěry oznámit
písemnou formou ČIŽP.
4. Vypracovat projektovou dokumentaci pro realizaci zvoleného způsobu záchytu
znečištěné vzdušniny v místě výstupu rozvlákněného materiálu ze sběrné komory a
odvodu do stávajícího výduchu.
5. Realizovat záchyt znečištěné vzdušniny v místě výstupu rozvlákněného materiálu ze
sběrné komory a odvodu do stávajícího výduchu dle zvolené varianty a projektové
dokumentace (viz bod 4).
Těchto 5 bodů bylo firmě Saint-Gobain Orsil uloženo a správní řízení proti ní zahájeno na základě kontroly České inspekce životního prostředí provedené ve dnech 28.8. a 29.8.2007. Do dnešního dne nebyli občané informováni, zda a jak byly tyto body plněny.
Namísto toho byl občanům pro uklidnění a dle přísloví: „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej“ (ve Zdroji č.1/2008) předložen tendenční závěr podnikového ekologa p.Dohnálka, citujeme: „Společnost Saint-Gobain ORSIL tedy bezpečně splňuje veškeré imisní požadavky a nevystavuje obyvatele Častolovic množství škodlivých látek nebezpečných pro lidské zdraví.“ Neuvedl zásadní věc, že tento závěr platil pouze pro uvedené 4 dny, kdy nebyl cítit zápach. (viz předchozí článek). Jaký byl stav ovzduší v některých dalších dnech, toho jsme byli svědky my i řidiči projíždějící po silnici okolo firmy SGO s.r.o.Častolovice.
Informace o dění kolem petice a celé znění korespondence s Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem zdravotnictví ČR najdete na www.orsil-vs-ovzdusi.estranky.cz
Vážení spoluobčané, vznik Občanského sdružení EKORS Vám oznamujeme v úvodním článku, o jeho činnosti Vás budeme nadále informovat. Pokud Vám není lhostejný stav ovzduší v našem kraji a chcete se zapojit do činnosti sdružení i Vy, rádi Vás mezi sebou uvítáme.
Věříme, že se s mnohými z Vás sejdeme na valné hromadě Občanského sdružení EKORS.
Přípravný výbor Občanského sdružení EKORS
a odstupující výbor petiční.